Komu pomagamy

Nim się obejrzeliśmy a na horyzoncie pojawiła się IV edycja akcji społecznej Litr Paliwa Zamiast Piwa. W pierwszych trzecg edycjach zebraliśmy łącznie 13 tys. litrów paliwa, dzięki którym 44 podopiecznych placówek Stowarzyszenia Na Tak nie musiało się martwić o dowóz na rehabilitację. 

Nasza pomoc nie mogłaby się odbyć bez Waszej pomocy!

 

W trzceciej edycji 300 litrów zebraliśmy dla:

1. Kamil

Pierwszy człowiek, któremu pomogliśmy dojeżdżać na rehabilitację to Kamil. Kamil ma 26 lat, nie chodzi, nie mówi, wymaga całodobowej specjalistycznej opieki. Nie utrudnia mu to jednak kontaktu. Uczy się rozmawiać za pomocą gestów, mimiki, piktogramów. Rozmowa jest dla niego bardzo ważnym elementem codzienności. Kiedy drugi człowiek jest chętny do kontaktu, rozmowie towarzyszy spontaniczna radość Kamila. I jak tu nie wziąć udziału w tym trudnym dialogu bez słów, skoro można bliźniemu sprawić tak dużo radości? W naszym codziennym życiu wystarczy tylko czasami chcieć porozmawiać, aby osiągnąć u innych ten sam radosny efekt. Warto zadać sobie trud. Nagrody czekają! Na co dzień wspierany jest w Środowiskowym Domu Samopomocy "Kamyk" w Poznaniu.

 

2. Karolina

Karolina to druga osoba, której pomogliśmy w II edycji akcji Litr Paliwa. Jest bardzo wyważonym człowiekiem. Potrafi się uśmiechnąć, a zaraz po tym głęboko się zamyślić. Bardzo lubi ruch - w spacerowaniu po ośrodku rehabilitacyjnym ma jedne z najlepszych wyników. Jest bardzo koleżeńska, co niejednokrotnie wyraża dając zupełnie bezinteresownie któremuś z uczestników serdeczny, przyjacielski uścisk. Codziennie dojeżdża na rehabilitację do Środowiskowego Domu Samopomocy "Kamyk" w Poznaniu.

 

 

 3. Krzysztof

Krzysztof wspierany jest przez Stowarzyszenie Na Tak od 25 lat. Kiedyś przedszkolak w Przedszkolu Specjalnym "Orzeszek", dziś dorosły już uczestnik "Kamyka". Człowiek refleksyjny. Głęboki i zamyślony, spoglądający przenikliwie spod sporadycznie nachmurzonej miny. Jego nieśmiały uśmiech powala dawką uroku osobistego, czym potrafi sobie od razu zjednać każdego z kim się spotka. Odkryty fan „Kolejorza" - gdy opiekunowie nucą dla niego przyśpiewki stadionowe, Krzysztof ma często problem decyzyjny, bo chciałby naraz śmiać się z radości i mruczeć do wtóru. Na co dzień wspierany jest w Środowiskowym Domu Samopomocy "Kamyk" w Poznaniu.

 
 
 
4. Łukasz
 
Od 1992 roku jest związany z Warsztatem Terapii Zajęciowej „Przylesie”, do którego codziennie przyjeżdża na spotkanie z terapeutami i psychologiem.
Rysowanie jest jego ulubioną formą spędzania każdej wolnej i zajętej chwili. 
W międzyczasie nawiązuje niezapomniane kontakty z innymi ludźmi, śpiewa, 
prowadzi medytacje z wykorzystaniem skakanki.
Jest twórcą sztuki art-brut, w swoich obrazach paskuje rzeczywistość. Oddaje się intuicyjnie konceptualizmowi tworząc dzieło otwarte...
Wybrane wystawy: „Morze, statki, śliwki, kwiatki”, Galeria Pod Sukniami, Szczecin,1999; „Wpasowanie”, galeria „tak”, 2008.

 
 

5. Dawid

Dawid od 2012 roku uczęszcza na zajęcia terapeutyczne do Warsztatu Terapii Zajęciowej "Krzemień". To osoba niezwykle pozytywna, otwarta na drugiego człowieka, chłonna nowych doświadczeń. Dawid nie mówi, ale jego uśmiech wyraża więcej dobrych emocji niż niejedno słowo. Bardzo lubi być wśród ludzi, służyć pomocą, rozbawić żartem. Ponieważ większą część życia spędził w domu, ze względu na stan zdrowia, docenia każdy dzień spędzony ze znajomymi. Widzi w ludziach tylko przyjaciół.Codziennie bierze udział w zajęciach rehabilitacyjnych, dzięki transportowi zorganizowanemu przez placówkę. Aktualnie jest w całkiem dobrej kondycji, mało choruje. Może, jak pokazuje historia Dawida, obecność innych ludzi w naszym życiu wychodzi nam na zdrowie!

 

 
 

6. Ścibor

Ścibor, którego dowozimy na rehabilitację, jest facetem o niezachwianej pogodzie ducha i wielkim życiowym entuzjaźmie. Jest głęboko niepełnosprawny intelektualnie, nie mówi, ale uśmiechem i gestem wyraża więcej niż niejedno słowo. Uwielbia ludzi. Na co dzień rehabilitowany jest przez zespół terapeutów w Środowiskowym Domu Samopomocy "Kamyk", do którego przyjeżdża dzięki akcji Litr Paliwa Zamiast Piwa. 

 

7. Krzysztof

Krzysztof dowożony jest na rehabilitację do jednej z placówek Na Tak. Dziś jest już po 40. mimo to wciąż potrzebuje całodobowej opieki. Mieszka z ojcem. Zajęcia terapeutyczne w "Kamyku" to najważniejsze chwile w jego życiu. Tu czuje się częśliwy i bezpieczny. Uwielbia zwierzęta, dlatego najchętniej jeździ na zajęcia hipoterapeutyczne i dogoterapeutyczne.

 

8. Nadia

Nadia dojeżdża do Przedszkole Specjalnego "Orzeszek" z Koziegłów. Chociaż ma poważne problemy ze wzrokiem, z utęsknieniem wypatruje przedszkolnego busa, który zawozi ja na zajęcia. Jak zobaczy kierowcę Łukasza to uśmiecha się szeroko. Mama Nadii opowiada jak Nadia bardzo tęskni za przedszkolem w soboty i niedziele.Nadia uczy się w "Orzeszku" mówić. Do komunikowania się korzysta także z piktogramów. Pomimo iż w samodzielnym wykonywaniu wielu czynności przeszkadza Nadii atetoza, potrafi ona zjednać do siebie wszystkich swoją wytrwałością w dążeniu do celu i pogodą ducha.

 
Kto czeka na naszą pomoc?
 
 
9. Patrycja

Patrycja jest podopieczną "Kamyka", do którego codziennie przyjeżdża busem. Jest obciążona równocześnie kilkoma schorzeniami: nie widzi, nie chodzi, nie mówi. Mimo to jest bardzo towarzyska i entuzjastyczna. Uśmiechem rozpromieni największego ponuraka. Jest naszym nadwornym Kopciuszkiem - uwielbia bale i przebieranie rękoma w ziarnach grochu i fasoli. 

 

10. Magda

Zapytana: "Madziu, a czym jest dla ciebie Przylesie?" odpowiada: "Tutaj są moi przyjaciele, bardzo dobrze się tutaj czuję, przychodzę tutaj od lat. Lubię się wspinać, lubię Teatr. Gram w Teatrze w grupie "Nowi w Nowym", scena to dla mnie za każdym razem ogromne wyzwanie". Mówi też, że rzadko jej się zdarza nie być na zajęciach, bo jest obowiązkowa. 
Magda jest perfekcjonistką, zajęcia w Pracowni Rękodzieła Artystycznego uczą ją dokładności i skupienia, każda jej czynność musi być wykonana doskonale. Lubi pracować w szkle tworząc witraże, lepić w glinie. Codzienna aktywność fizyczna i zajęcia ruchowe to dla Magdy podstawa.

 

 

11. Maciej

Maciej na rehabilitację dojeżdża do "Kamyka". Podążając za tym, co mówią o nim jego terapeuci, to propagator zdrowego odżywiania się: śniadanie je sam, obiadem dzieli się z przyjacielem, kolację oddaje wrogowi. Meloman, preferuje muzykę klasyczną. Lubi grać w piłkę i tańczyć.

 

12. Kryspin

Czteroletni Kryspin dojeżdża na rehabilitację do Przedszkola Specjalnego "Orzeszek". Pomimo mózgowego porażenia dziecięcego i bardzo utrudniającej mu życie padaczki jest dzieckiem uśmiechniętym i otwartym na innych. W przedszkolu bacznie obserwuje rówieśników. Na rehabilitacji uwielbia podskoki na piłce. Z zajęć najbardziej lubi zajęcia w hamaku i puszczanie baniek mydlanych. Jazda do przedszkola nieco mu się dłuży. Kierowca który dowozi Kryspina żartuje, że fajnie by było mieć dla Kryspina w czasie jazdy tableta z bajkami – które uwielbia. 

 

 

13. Piotr

Piotr dowożony jest na zajęcia rehabilitacyjne codziennie. Kiedy się urodził, był sprawnym dzieckiem. Niestety przyszedł na świat w czasach, gdy nie diagnozowało się fenyloketornurii. A to właśnie ta choroba, a właściwie związane z nią niszczenie mózgu przez tyrozynę, spowodowała u niego głęboką niepełnosprawność intelektualną, zaburzenia neurologiczne i metaboliczne. Mimo poważnych uszkodzeń Piotr jest pogodnym człowiekiem, który z każdym rokiem rehabilitacji staje się coraz bardziej otwarty na kontakty społeczne.  

 

Wspierają nas
Partner akcji 1
Partner akcji 11
Partner akcji 2
Partner akcji 20
Partner akcji 63
Partner akcji 63
patron
patron 1
Patron 11
patron 2
patron 2
patron 5
rorganizato
rorganizator
Stowarzyszenie Na Tak
Pomagamy
14
20
26
8
Znajdź kanister
Projektowanie stron: a-tech.pl