Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/waudytor/domains/litrpaliwa.pl/public_html/modules/database/classes/kohana/database/mysql.php on line 56

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/waudytor/domains/litrpaliwa.pl/public_html/modules/database/classes/kohana/database.php on line 487
Litr Paliwa Zamiast Piwa

Komu pomagamy


Akcja Litr Paliwa wspiera aktualnie 33 osoby. Każda z nich musi codziennie dojechać do jednej z trzech placówek Stowarzyszenia Na Tak:

 

Bezpieczną ostoją dla najmłodszych jest "Orzeszek" – Przedszkole Specjalne przeznaczone dla dzieci z wieloraką złożoną niepełnosprawnością. Przedszkole specjalizuje się w łączeniu terapii i rehabilitacji z dobrą zabawą i przyjemnie spędzonym czasem. Każde dziecko w Orzeszku jest wyjątkowe, dlatego specjaliści dopasowują plan dnia do indywidualnych potrzeb przedszkolaka. Dla dziesięciu z nich, jedną z tych potrzeb jest zapewnienie transportu z domu do placówki. Do "Orzeszka" dojeżdża między innymi Nadia:

Nadia

Nadia dojeżdża do Przedszkole Specjalnego "Orzeszek" z Koziegłów. Chociaż ma poważne problemy ze wzrokiem, z utęsknieniem wypatruje przedszkolnego busa, który zawozi ja na zajęcia. Jak zobaczy kierowcę Łukasza to uśmiecha się szeroko. Mama Nadii opowiada jak Nadia bardzo tęskni za przedszkolem w soboty i niedziele.Nadia uczy się w "Orzeszku" mówić. Do komunikowania się korzysta także z piktogramów. Pomimo iż w samodzielnym wykonywaniu wielu czynności przeszkadza Nadii atetoza, potrafi ona zjednać do siebie wszystkich swoją wytrwałością w dążeniu do celu i pogodą ducha.

 

 

 

Drugą placówką, która korzysta z wsparcia darczyńców jest Środowiskowy Dom Samopomocy „Kamyk”. „Kamyk” to dzienna placówka terapeutyczna dla 20 osób wielorako niepełnosprawnych - niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu głębszym z współwystępującymi dodatkowo zaburzeniami (autyzm, porażenie mózgowe, niedowidzenie, niedosłuch, sensoryzmy, epilepsja, zespół Downa i inne schorzenia genetyczne i neurologiczne). „Kamyk” to nie tylko profesjonalna opieka specjalistyczna i rehabilitacja. To też przestrzeń, w której tworzą się przyjaźnie i atmosfera wzajemnego wsparcia. Gdyby nie zapewniony transport, aż 14 osób mogłoby mieć trudność z dotarciem do placówki. A są nimi między innymi: 

 

Kamil

Pierwszy człowiek, któremu pomogliśmy dojeżdżać na rehabilitację to Kamil. Kamil ma 26 lat, nie chodzi, nie mówi, wymaga całodobowej specjalistycznej opieki. Nie utrudnia mu to jednak kontaktu. Uczy się rozmawiać za pomocą gestów, mimiki, piktogramów. Rozmowa jest dla niego bardzo ważnym elementem codzienności. Kiedy drugi człowiek jest chętny do kontaktu, rozmowie towarzyszy spontaniczna radość Kamila. I jak tu nie wziąć udziału w tym trudnym dialogu bez słów, skoro można bliźniemu sprawić tak dużo radości? W naszym codziennym życiu wystarczy tylko czasami chcieć porozmawiać, aby osiągnąć u innych ten sam radosny efekt. Warto zadać sobie trud. Nagrody czekają! 

 

Karolina

Karolina to druga osoba, której pomogliśmy w II edycji akcji Litr Paliwa. Jest bardzo wyważonym człowiekiem. Potrafi się uśmiechnąć, a zaraz po tym głęboko się zamyślić. Bardzo lubi ruch - w spacerowaniu po ośrodku rehabilitacyjnym ma jedne z najlepszych wyników. Jest bardzo koleżeńska, co niejednokrotnie wyraża dając zupełnie bezinteresownie któremuś z uczestników serdeczny, przyjacielski uścisk. 

 

Krzysztof

Krzysztof wspierany jest przez Stowarzyszenie Na Tak od 25 lat. Kiedyś przedszkolak w Przedszkolu Specjalnym "Orzeszek", dziś dorosły już uczestnik "Kamyka". Człowiek refleksyjny. Głęboki i zamyślony, spoglądający przenikliwie spod sporadycznie nachmurzonej miny. Jego nieśmiały uśmiech powala dawką uroku osobistego, czym potrafi sobie od razu zjednać każdego z kim się spotka. Odkryty fan „Kolejorza" - gdy opiekunowie nucą dla niego przyśpiewki stadionowe, Krzysztof ma często problem decyzyjny, bo chciałby naraz śmiać się z radości i mruczeć do wtóru. 

 
 
 
 

Potrzeba wsparcia w jednym aspekcie życia nie wyklucza niesamowitych zdolności w innym. Dlatego właśnie akcja Litr Paliwa Zamiast Piwa wspiera również Warsztat Terapii Zajęciowej „Krzemień”. Jest to miejsce w którym praca terapeutyczna jest nastawiona na wspieranie samodzielności osób z różnego typu niepełnosprawnościami i wzmacnianie ich kompetencji zawodowych i artystycznych. To praca, w której odkrywa się własne talenty i przekuwa w coś pięknego. Jedną z 9 osób, które dzięki transportowi wnoszą do „Krzemienia” swoje możliwości jest Dawid: 

 
Dawid

To osoba niezwykle pozytywna, otwarta na drugiego człowieka, chłonna nowych doświadczeń. Dawid nie mówi, ale jego uśmiech wyraża więcej dobrych emocji niż niejedno słowo. Bardzo lubi być wśród ludzi, służyć pomocą, rozbawić żartem. Ponieważ większą część życia spędził w domu, ze względu na stan zdrowia, docenia każdy dzień spędzony ze znajomymi. Widzi w ludziach tylko przyjaciół.Codziennie bierze udział w zajęciach rehabilitacyjnych, dzięki transportowi zorganizowanemu przez placówkę. Aktualnie jest w całkiem dobrej kondycji, mało choruje. Może, jak pokazuje historia Dawida, obecność innych ludzi w naszym życiu wychodzi nam na zdrowie!

 

 

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/waudytor/domains/litrpaliwa.pl/public_html/modules/database/classes/kohana/database.php on line 487

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/waudytor/domains/litrpaliwa.pl/public_html/modules/database/classes/kohana/database.php on line 487
Wspierają nas
partner akcji 1
partner akcji 10
partner akcji 2
partner akcji 3
partner akcji 4
partner akcji 5
partner akcji 6
partner akcji 7
partner akcji 7
partner akcji 8
partner akcji 9
pp
rorganizato
rorganizator
Stowarzyszenie Na Tak
Pomagamy
14
20
26
8
Znajdź kanister